Počet výsledků: 12

Otevřít filtraci

Kloubní výpotek je abnormální nahromadění tekutiny v kloubu nebo v jeho bezprostředním okolí. Jeho nejčastější příčinou bývá infekce, úraz nebo artritida. Postižený kloub je obvykle oteklý, bolestivý a zatuhlý. Kloubní výpotek v kolenním kloubu je lidově označován jako „voda v koleni“. Viz také výpotek.

Kloubní chrupavka (lat. cartilago articularis) je chrupavka uvnitř synoviálního kloubu, která pokrývá povrchy skloubených kostí. Kloubní chrupavka jednak snižuje tření, jednak zajišťuje potřebné rozložení tlaku na kost, která se nachází těsně pod ní. To je důležité zejména u kloubů, které jsou vystaveny velké zátěži, jako je například kolenní kloub nebo kyčelní kloub. Viz také chrupavka.

Kloubní povrch je jiný název pro kloubní plochu.

Kloubní dutina (lat. cavitas articularis) je dutina uvnitř synoviálního kloubu, která je vyplněna synoviální tekutinou.

Kloubní plocha neboli kloubní povrch (lat. facies articularis) je jakýkoli povrch kosterní struktury (kost u dospělých, chrupavka u rostoucích dětí), který je za normálních okolností v přímém kontaktu s jinou kosterní strukturou jako součást synoviálního kloubu. Kostěné kloubní povrchy jsou obvykle pokryty kloubní chrupavkou.

Kloubní pouzdro (lat. capsula articularis) je dvojvrstevný obal uzavírající kloubní dutinu v synoviálním kloubu. Vnější vrstva kloubního pouzdra je označována jako vazivové pouzdro: jeho funkcí je posilovat kloub, aby kosti nemohly být od sebe vzájemně odtaženy. Vazivové pouzdro je tvořeno silnými kolagenovými vlákny a zajišťuje stabilitu kloubu. Vnitřní vrstva kloubního pouzdra se nazývá synoviální membrána a její funkcí je vytvářet synoviální tekutinu. Synoviální membrána obsahuje krevní cévy, tukovou tkáň a nervy.

Pohrudniční výpotek je jiný název pro pleurální výpotek. Viz také pohrudnice, výpotek.

Pleurální výpotek, pohrudniční výpotek neboli fluidotorax je nahromadění nadměrného množství pleurální tekutiny v pleurální dutině. Pokud z jakéhokoli důvodu není pleurální tekutina dostatečně rychle odváděna z pleurální dutiny, označuje se jako pleurální výpotek a může způsobovat různé zdravotní potíže. Nejčastějšími onemocněními, které vedou k tvorbě pleurálního výpotku, jsou srdeční selhání, zápal plic, zhoubné nádory, plicní embolie a cirhóza. Viz také výpotek.

Výpotek je obecně tekutina, která se nahromadila v nějaké tělní dutině. Rozlišujeme různé druhy výpotku, např. kloubní výpotek, perikardiální výpotek, pleurální výpotek apod. Podle toho, zda je výpotek zánětlivého nebo nezánětlivého původu, rozlišujeme exsudát a transudát. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz výpotek.

Perikardiální výpotek je abnormálně velké množství perikardiální tekutiny v osrdečníkové dutině. Může mít celou řadu příčin, ať již lokálních (např. onemocnění srdečního svalu) nebo systémových (např. infekční onemocnění, autoimunitní onemocnění apod.). Diagnostiku i léčbu perikardiálního výpotku provádí kardiolog. Viz také perikard, výpotek, perikardiální tekutina.

Zobrazeno 1 až 10 z 12

Počet výsledků